Yatırımcılar Yılbaşından Bu Yana Halka Arzlardan Ne Kadar Kazanç Sağladı?

Yılbaşından bu yana dünyada da halka arz trendi sürüyor. Türkiye’de o kadar günden oldu ki sanıyoruz sadece bizde halka arz var oysa Türkiye’de yılbaşından bu yana 34 halka arz olurken, ki devamı geliyor, ABD’de 100’ün üzerindeydi. Ancak kazançlar o kadar yüksek oldu ki kulaktan kulağa yayılan yatırım tavsiyeleri(!) duyan geldi durumuna dönüştü. Bakalım bu kârlar gerçek mi?

2023 yılında Borsa İstanbul, bu kez 2022’deki gibi alternatifsiz çılgın yükselişten ziyade halka arzlarıyla öne çıktı. Hem de ne çıkmak! Bulgaristan nüfusunu aşan sermaye piyasaları yatırımcımız var artık.

Kulaklarımızda sürekli bir “gong” sesi, dimağmızda halka arz ne zaman, işlem görmeye başladı mı ve en önemlisi kaç tavan oldu sorularıyla geçen aylar. Peki gerçekten bu tavanlar, sokakta herkesin konuştuğu kadar kazandırdı mı?

Gazeteci Zeynep Aktaş’ın hazırladığı tablo durumu gösteriyor. Ocak 2023’ten itibaren 34 şirketin borsaya gelmesiyle, her halka arza katılan bir yatırımcının toplamda yatırdığı tutar 22.469 TL olurken, bugün o portföyün toplamı 87.604 TL oldu.

Halka arzdan aldığını satmayan yatırımcının toplam kazancı (12 Eylül itibarıyla) 65.135 TL oldu.

Bu tablonun özellikleri içinde de yatırımcının Ocak 2023’ten itibaren yapılan tüm halka arzlara katıldığı kabulü bulunurken, hesaplamada halka arzda dağıtılan ‘minimum hisse adedi’ baz alındı.

Yatırılan para olarak yatırımcının halka arzda yatırdığı tutara karşılık, hisselerin günümüzdeki (12 Eylül 2023) değeri hesaplandı.

Bazı halka arzlardan sonra hissede temettü ödemesi olurken, yıldızla işaretli olanlar bunlar ve maliyetlerden de düşürülerek hesaplandı.

Burada not da düşülüyor: “Gerçek kazanç kâğıt üzerindeki değil nakde döndürülendir” yani “kâr cebe yakışır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x