İstanbul sonunda karla tanışıyor; tarih verildi şehir beyaz örtüyle kaplanacak

İstanbul kar yağışı ile buluşmak için geri sayıma geçti. Bu yıl İstanbul’a beklenen kar biraz geç geldi.

Aslında Kasım ve Aralık aylarında kar yağışı için zemin oluşmuştu. Fakat balkanlardan gelen soğuk hava dalgasının Yunanistan’ın güneyine kayması, kar yağışının da İstanbul yerine Ege denizine inmesine neden oldu.

Normal şartlarda İstanbul bir yıl içerisinde maksimum 2 kez sağlam bir kar yağışı alıyor. Şimdiye kadar en kötü 1 kez kar yağışıyla karşılaşmıştık.

Fakat 2024 yılı bu açıdan oldukça kısır geçti. Öyle ki kar neredeyse hiç yağmadı. Sadece zaman zaman karla karışık yağmura tanıklık ettik. Fakat Mart ayının sonu öyle olmayacak.

Şu anda yurdun genelinde soğuk hava etkili oluyor. Ankara gibi büyük şehirlerin bazıları beyaz örtüyle kaplanmış durumda.

Hal böyle olunca pek çok kişi İstanbul’a yağması beklenen karın ne zaman geleceğini sorgulamaya başladı.

Uzmanlar Mart ayının son haftasında 29 Mart günü İstanbul’da yoğun bir kar yağışı olabileceğine dikkat çektiler.

Peki bu yağış ne kadar etkili olacak? Malum söz konusu İstanbul olduğunda zaten metrelerce kardan bahsetmiyoruz. Belki birkaç santimlik kar birikebiliyor.

Uzmanlar, şehri beyaza boyamaya yetecek kadar bir yağış beklediklerini belirtiyorlar. Fakat bu uzun soluklu bir yağış olmayacak.

Yani yağan karın kısa sürede erimesi olası. Bu da İstanbullular için kısa sürecek bir görsel şölen olacağı anlamına geliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x