Fon tartışması oraya sıçradı: Ülkeyi yöneten üç aile

Bir zamanlar ırk ayrımından bahsedilirken bugün ‘paranın gücüne sahip siyahilerin ve beyazların bir arada oldukları ‘Siyasi Güç ‘ gerçeği yaşanıyor.

KUMAR TEKNOLOJİSİNDEN SERVET KAZANDI

Bunlardan en ilgi çekici olanı gazetedeki habere göre Martin Moshal Durban. Sydney’de yaşıyor. Kumar teknolojisinden bir servet kazanmış. İngiliz kumar grubu Betway’in ortağı olduğu ortaya çıkmış. Yerel partilere bağışta bulunuyor.

TÜM SEÇİM PARASININ ÜÇTE BİRİNİ O VERDİ

Haberde Afrika’nın en zengin üçüncü ailesi olan Oppenheimers ve Martin Moshal her ikisinin Güney Afrika Seçim Komisyonu’nun beyan ettiği rakam 437 milyon Güney Afrika Randı (yaklaşık 23 milyon).

HANGİ PARTİ NE KADAR

Gazete yukarıda adı geçen ‘zengilerin’ hangi partiye ne kadar verdiğinin listesini çıkarmış. Johannesburg eski belediye başkanı Herman Masahaba tarafından kurulan 4 yıllık Aciton SA bağışların yüzde 41 pay aldı. İktidar, muhalif 4 yıllık Demokratik İttifak (Alliance Democratic) bu iki iş adamında yüzde 42 oranında bağış aldı. Ülkenin tanınmış siyasetçilerinden Mmsu Maimane’nin Build One SA partisi ise bağıştan yüzde 7 pay aldı. Geçen yıl kurulan Rise Mzansi’ye ise yapılan bağış; 15 milyon Rand (Yaklaşık 8 milyon dolar) bağışta bulunulmuş.

ÜNLÜ BANKACIDAN YARDIM

Capitec’in kurucusu Michiel Le Roux tarafından yönetilen yatırım şirketleri Fynbos Ekwiteit ve Fynbos Kapitaal, beyan edilen toplam bağışların %15’ine katkıda bulundu. Şirketlerin 65 milyon Rand’lık (3,4 milyon dolar yaklaşık) bağışlarının tamamı DA’ya (Demokratik İttifak) gitmiş olup, bu rakam partinin toplam fonlarının üçte birini temsil etmektedir.

İKTİDAR PARTİSİNE BÜYÜK YARDIM

ANC Güney Afrika’da iktidarda olan parti. Fonlarının yarısından fazlasını Batho Batho ve Chancellor House gibi yerleşik vakıflardan, dörtte birini ise maden şirketlerinden almıştır. Bu da toplam yaklaşık 112 milyon Güney Afrika Randı’ndan fazla bir para ediyor (Yaklaşık 6 milyon dolar).

Kaynak: Daily Maverick

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x